Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Škropivo - cimetov pripravek - proti boleznim in ušem
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Škodljivci , bolezni in škropiva
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 10:21    Naslov sporočila: Škropivo - cimetov pripravek - proti boleznim in ušem Odgovori s citatom

labia je napisal/a:
Nekaj preliminarnih rezultatov pri škropljenju z eteričnim oljem cimeta- cimetov pripravek.

Najprej nekaj o doziranju in sestavi pripravka za foliarno škropivo (pršenje po listih).
Za 5 litrov vode potrebujemo:
-1 čajno žličko tekočega mila za pomivanje posode, kar pomeni 2.5 ml ali 45 kapljic- deluje kot topilo za boljše razlivanje
-2 jušni žlici jedilnega olja, kar pomeni 20 ml ali 360 kapljic- za boljši oprijem in preprečuje izpiranje
-3 kapljice eteričnega olja cimeta- učinkovina


Postopek: v jušno žlico olja kanemo 3 kapljici eteričnega olja cimeta in pomešamo kar na žlici, da se olja medseboj zmešajo. Vlijemo v škropilnico. Dodamo še eno žlico olja in žličko tekočega mila. Dolijemo vodo. Vse skupaj dobro premešamo. Tekočina postane rahlo motne, bele barve. S pripravkom sedaj lahko škropimo.

Če rabimo manjšo količino Cimetovega pripravka:
-1.5 l vode (plastenka)
-15 kapelj tekočega mila= 1ml ali 1/3 tamale žličke
-120 kapelj olja=7ml ali 2/3 jušne žlice
-1 kaplja cimetovega eteričnega olja

Izveden 1. poskus 7. aprila na mladih poganjkih vrtnic, lističi so se komaj začeli odpirati. Preprečiti sem želel pojav uši, ki jih sicer še ni bilo. Po pomoti ( pač se je zgodilo) sem kapnil 2 kapljici cimetovega eteričnega olja namesto 1 kapljice.
Rezultat: do danes 14.aprila še nimam uši, rastlini ni nič škodilo, listi so se lepo razvili in rast je bujna.

Izveden 2. poskus 9.aprila na jablani, ki je imela v mladih listih uši, da so bili kar zarolani, poleg tega je na nekaterih listih bil vidne take rdeče zatrdline( jablanova uš šiškarica). Ker se vrtnicam ni zgodilo nič, sem tudi tu uporabil 2 kapljici na 1.5 l vode(+olje+tekoče milo).
Rezultat: naslednji dan ni več bilo uši. Na rdečih zatrdlinah pa se ni nič poznalo.

Izveden 3. poskus 11.april zopet na jablani. Tokrat sem dozo močno povečal. Dal sem 4 kapljice na 1.5l vode in seveda tekoče milo in olje.
Hotel sem ugotoviti, če je to premočna doza in bo požgalo mlado listje.
Pripravek je tokrat bil ne samo motno bel ampak kar precej bolj bel.

Rezultat: do danes 14 april ni pripravek vidno poškodoval listov. Listi so se celo iz zarolanega stanja razprli in nekoliko zrasli. Novih okužb ni. Celotno drevo pa diši na jabolčni štrudel že iz razdalje meter ali dva.

Vmesni zaključek: Tretiranje s cimetovim pripravkom iz eteričnega olja cimeta zagotovo deluje proti ušem, pri tem pa je tudi manjša količina učinkovita. Predoziranje za 100% ne povzroča poškodb.

Kot pa ste verjetno brali pri drugih, deluje tudi pri plesni (pri pikirančkih paradižnika),...itd- le da se tu uporablja samo mleti cimet. Doza: ščepec cimeta na lonček- potrosimo po zemlji.

Preventivno pa sem škropil tudi breskve proti kodravosti, ki mi vsako leto napade nekaj vršičkov, kljub predzimskemu in pozimskemu škropljenju z bakrom. Zaenkrat je vse OK.

Poskusi se seveda nadaljujejo

lp labia


labia je napisal/a:
Ker se bliža sejanje paradižnikovih semen ( nekateri so že pohiteli) bom zapisal nekaj vrstic o CIMETU.

Slika lubja in mletega lubja cimetovca (cimet)



Kot veste se veliko učim tudi na tujih forumih o paradižnikih in na enem od njih sem naletel na zanimivo informacijo o uporabi cimeta. Gojitelji, ki redno objavljajo na njem že dve leti redno uporabljajo cimet pri sejančkih z izjemnimi rezultati.

Gre za cenjeni vrsti cimeta, kot sta cejlonski ( Cinnamomum zeylanicum) in kitajskega (Cinnamomum cassia).

Najprej, kaj sploh je cimet oziroma cimetovec- kar sem uspel najti na internetu:

Gre za tropsko zimzeleno drevo ali grm. Uporabni del je lubje (spodnji del lubja), kateri se olušči, nato posuši in zmelje v prah.
Cimet se že stoletja uporablja kot dodatek jedem pa tudi kot zdravilo proti reumatizmu, prehladom, bolečinam, pri egipčanih za balzamiranje in kot sredstvo proti epidemijam in vrsti drugih zdravstvenih težav.

Cimet je 99% učinkovit proti vsem virusom. Celo virus ebole ne more preživeti v prisotnosti čistega cimeta.

Zahodna medicina pripisuje zdravilnost cimeta predvsem eteričnemu olju, še zlasti najbolj navzoči sestavini cinamaldehidu. Za to snov je klinično potrjeno, da uničuje bakterije, viruse, odpravlja zajedavce in zavira rast kvasovk.
Zanimivo je, da cimet uživamo vse življenje, pa bakterije, virusi in kvasovke do njega ne razvijejo rezistence.

Zdravilnost pripisujejo eteričnemu olju, še zlasti največ navzoči sestavini cinamaldehid, ki uničuje bakterije, viruse, gliste in zavira rast glivic. Učinek je dokazan laboratorijsko, razkuževalno delovanje za sečila pa so potrdili tudi klinično pri ljudeh.

Torej na kratko: deluje protivirusno, protibakterijsko, protifungicidno in kot inskticid in konzervans.

Bolj idealne kombinacije sploh ni in ravno to rabimo pri naših paradižnikih. Ob tem gre za eko in bio uporabo.

Torej zemlji za sejančke, ki je sestavljena iz zemlje, šote, kokosovih vlaken,… potresemo po vrhu še zmleto lubje cimetovca po opravljeni setvi in tako zaščitimo sejančke proti vrsti bolezni. Naravnost idealno.

Poglejmo še formulo učinkovine, ki se nahaja v lubju cimetovca:
http://www.kii.ntf.uni-lj.si/etolja/cinamald.htm

in nekoliko bolj podrobno tudi o lastnostih cinamaldehida ( učinkovine):
http://sitem.herts.ac.uk/aeru/footprint/si/Reports/1069.htm

kjer je posebno važen tale stavek:
Opis: Multi action pesticide used to control downy mildew, powdery mildew, aphids and mites. Also used as a mammal repellant.

Sedaj pa najboljši del: Morda bi bilo smiselno namesto biosodinega fungicida uporabiti Cimetov-MULTI pripravek.

Ima prednost, ker je poleg antifungicidnega delovanja še proti bakterijski, proti virusni in tudi kot insekticid ( repelent).
Potrebno bi bilo edino ugotoviti pravilno mešanico: morda kavna žlička cimeta (učinkovina) na 5 l vode, dodati žlico olja (za boljši oprijem) in milo- žličko tekočega ( za lepše razlivanje) in s tem škropiti rastline.

Zase vem, da bom pri sejančkih z gotovostjo uporabil cimet, ker je zadeva že preizkušena in dokazano deluje in ker jo že drugi gojitelji paradižnika uporabljajo.
Za tretiranje preko listov v kasnejši uporabi pa bom moral še ugotoviti pravilno količino cimeta. Bom pa sigurno to koristil zaradi vseh pozitivnih efektov v boju proti raznolikim tegobam, ki pestijo paradižnik.

Slika tretiranih sejančkov paradižnika na enem od forumov, kjer cimet redno uporabljajo:



Če kdo obvlada francosko, je tu: http://www.forum-tomates.net/index.php forum, ki je skoraj v celoti posvečen paradižnikom. Tu sem tudi pridobil informacijo o uporabi cimeta. Tudi slika je od tam- upam, da nebo zamere. Forum je zelo podoben našemu in nebi smelo biti težav z iskanjem. Za tiste, ki francosko ne obvaladajo pa je google translate dobrodošel. So pa tudi izjemne slike in katalog s podatki o posamezni sorti paradižnika.

lp labia

labia je napisal/a:
crtj je napisal/a:
tale cimet je pa prava posast...

prek vikenda smo sli na morje posadit ena drevesca. v soboto pred odhodom sem postavil tole vprasanje, posul s cimetom in pac - je bil ze cas, da gremo. zdajle smo nazaj in plesni ni videti sploh. pa smo trezni Smile tako da res impresivno.
.


heh, tole me pa veseli. Pričakoval sem, da deluje, ker so tako poročali in učinkovina cinamaldehid v cimetu naj bi tudi imela take lastnosti.
Je pa kot kaže tudi količina v cimetu dovolj velika za velik učinek.
V bistvu me je bilo tega tudi nekoliko strah, ko sem poskusil razredčeno eterično olje.
No dolžan sem še poročilo, kaj se je zgodilo z mlado travo in drugimi rastlinami, ki sem jih zalil s cimetovim pripravkom ( močno kocentriranim).

Bal sem se , da jih bo "požgalo", kot je moj jezik... no zgodilo se po 1 tednu ni nič škodljivega, rastline normalno rastejo in uspevajo. Tako, da bo verjetno 3 kapljice na 5 l vode, kar prava doza.

Seveda bom poskusil še na pikirančkih in kasneje na večjih paradižnikih in sporočil kako deluje.

lp labia


labia je napisal/a:

orhy je napisal/a:
Si uporabil samo cimetovo olje + vodo, ali si pripravil tudi že biosodin fungicid in mu dodal 3 kapljice olja na 5 litrov tega pripravka ?
hvala in
lp

Na strani 13 sem napisal:
"Preostanek napitka ( vse razen enega požirka) sem zlil na travo ( na 1dm2), da vidim ali jo bo požgalo ali karkoli. Po nekaj dneh bo vidno, če je kakšen negativen efekt, zaradi domnevno premočne koncentracije. "
Takrat sem dal 1 kapljo v 1 liter vode, ko sem testiral kako močno je eterično olje.

Drugače pa cimetovo eterično olje ( 3 kaplje na 5 l vode) mislim mešati samo z oljem ( za boljšo oprijemljivost) in tekočim milom (za boljše razlivanje). V bistvu vse enako, samo sodabikarbona se zamenja z eteričnim oljem cimeta.
Nisem pa še testiral na paradižnikih, niti na vrtnicah,niti kje drugje, ker pač paradižnikov še ni in vrtnice pri meni še nimajo listov...tudi uši še ni.
Tako, da bo za nadaljnje poskuse potrebno počakati na vegetacijo.

Drugače pa od cimetovega škropiva pričakujem veliko.
Če že mleti cimet deluje na plesen na zemlji potem bo eterično olje tudi delovalo na plesen na listih.
Je pa približno tako razmerje: 1 kapljica eteričnega olja je približno enakovredna 1 jušni žlici (zvrhani) mletega cimeta.
V bistvu sem se za škropivo odločil uporabiti eterično olje, ker bi mleti cimet mašil škropilnico.

Kakorkoli, za sejančke potrosim cimet po zemlji, za odrasle rastline pa mislim uporabljati škropivo. Bomo videli.

PS: nekaj o cimetu sem pisal tudi tukaj:
http://rastline.mojforum.si/rastline-about7312-0-asc-20.html
in tukaj:
http://rastline.mojforum.si/rastline-about6398-0-asc-200.html

lp labia


eta je napisal/a:
Prosim za pomoč. Zemlja v lončkih s paradižniki postaja na nekaterih delih bela. Plesen? Kaj narediti? Hvala



labia je napisal/a:
Čisto enostavno...potrosi s ščepcem mletega cimeta. Že v enem dnevu bo bela plesen izginila. Preverjeno deluje.
Naredi pa to čimprej, da ne bo zemlja zakisala. Razlog je tudi v verjetno preveč zalivanja in je zemlja premokra. Torej nekaj dni več ne zalivaj, da se substrat malo odcedi...posuši.
lp labia






Ivčk je napisal/a:
Labia, hvala za tole. Zdaj si bom pa res morala nabaviti to cimetovo olje. Na bezgu (no, in vrtnicah) imam namreč vsako leto toliko uši, da ne morem sploh cvetov uporabljati, pa tako krasni so (veliki za dve moje razprte dlani). Drevo sem vzgojila sama iz sejančka in mi je zelo pri srcu.

Pa tudi pri paradižnikih se res lepo obnese posipavanje s prahom, ni vrag, da ne bi škropivo delovalo na plesen tudi kasneje...


labia je napisal/a:
Ja, tudi sam sem navdušen. Največ mi je pomenil tale stavek o učinkovini:
"Multi action pesticide used to control downy mildew, powdery mildew, aphids and mites. Also used as a mammal repellant."

v Google prevajalniku:
"Multi ukrepanje pesticid, uporabljene za nadzor nad peronosporo, pepelasto plesenijo, ušem in pršicam. Uporablja se tudi kot sesalec repellant."

Mi je dalo misliti, da bo škropivo iz tega kar ta prava zadeva, ker
deluje protivirusno, protibakterijsko, protifungicidno kot insekticid in konzervans. Boljšega si ne želim.

No tole je napisala voda:
Objavljeno: 10 Mar 2011 11:52 Naslov sporočila: izkušnja s cimetom
Haj, čez pozno potaknjene potaknjence v jeseni, sem nasula nekaj kupljene zemlje in prekrila z listjem in vejami smreke, da jih zaščitim. (Mimogrede brala sem, da ko na ta način "zaščitimo" vrtnice, to ni zaščita pred zmrzaljo-saj zemlja spodaj vseeno zmrze, to je zaščita za zgodnje sonce, da se zemlja koncem zime, ne segreje in ne sproži pri vrtnici pomladne sokove). Nekaj dni nazaj, sem seveda morala pokukati, kako in kaj je spodaj in zegledam množico "mrtvaških" mušic- tako jim rečejo v vrtnarijah- plazečih in rahlo poskočnih. Kdaj pa gdaj če je toplo a dosti vlažno se enako dogaja doma pri sejančkih ali pri kakšni sobni rastlini. Posula sem s cimetom, hvala bogu je zemlja suha, malo sem pobrckala in znova posula. drugi dan mušic ni bilo več. lp voda

tole pa crtj:
Objavljeno: 27 Mar 2011 21:32 Naslov sporočila:
tale cimet je pa prava posast...
prek vikenda smo sli na morje posadit ena drevesca. v soboto pred odhodom sem postavil tole vprasanje, posul s cimetom in pac - je bil ze cas, da gremo. zdajle smo nazaj in plesni ni videti sploh. pa smo trezni tako da res impresivno.


Ja uši na jablani pa zgledajo tako:
http://www.google.ru/images?hl=sl&newwindow=1&q=jablanova+u%C5%A1+%C5%A1i%C5%A1karica&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1920&bih=1077

lp labia


Nazadnje urejal/a muha 14 Apr 2011 13:37; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 10:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S cimetovim prahom že nekaj let uspešno odganjam mravlje z vrta.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 10:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

muha je napisal/a:
S cimetovim prahom že nekaj let uspešno odganjam mravlje z vrta.


Kurkuma je tudi super!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
voda



Pridružen/-a: 03.06. 2010, 17:01
Prispevkov: 1152
Kraj: Ljubljana in Istra

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 13:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

labia, hvala ti za tako izčrpno poročilo o poskusih s cimetovim rastlinskim "zdravilom". izredno natančno in duhovito - kar voham tvojo jablano, kot si sam napisal po štrudlu. zelo, zelo dobro. lp voda
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 16:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hehe, sam je vse res.
No tukaj je še posnetek
-mletega cimeta za posipanje po zemlji in
-eteričnega olja cimeta, ki je del sestavine za škropivo: Cimetov pripravek

( 10 ml steklenička vsebuje cca 150 kapljic, kar je enakovredno približno 2kg mletega cimeta)
Opozorilo: če boste kupovali eterično olje pazite, da bo res 100% olje in ne kakšna tinktura, namočeno v alkoholu ali kaj podobnega.



lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sadjarvid



Pridružen/-a: 14.09. 2008, 09:43
Prispevkov: 149
Kraj: Pod Krvavcem 400 m nv

PrispevekObjavljeno: 14 Apr 2011 19:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kje se lahko kupi cimetovo olje. Zelo dobra predstavitev učinkov cimeta. Hvala in lep pozdrav Vido.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 15 Apr 2011 05:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sadjarvid:

naslov boš našel v temle izvlečku iz preostale debate v temi o paradižnikih:
labia je napisal/a:

Potem sem še malo brskal in našel ponudnika v Sloveniji, ki prodaja še enkrat več eteričnega olja cimetovca 10ml( v katerem je ta cinamaldehid) za borih 5€:
http://trend-celje.com/cimet-naravno-etericno-olje-10-ml-p-52.php

Nato sem poklical tisto brezplačno številko (o8o 10 12) in kar po telefonu naročil dve steklenički, plačilo po povzetju in kmalu dobim po pošti.
Bom sporočil, ko dobim ali je to res, da nebi šlo za kakšno alkoholno zadevo. Heh, sem vedno malo nezaupljiv, kljub zagotovilom po telefonu.

Pri razgovoru sem povprašal ali gre za koncentrat ali za kakšno namakanje v olju in dobil informacijo, da to sami ne proizvajajo, da dobijo iz Nemčije in da gre za pravi ekstrakt (100%), tako, da ni nič razredčen v kakšnem drugem olju.
Torej je ena flaška pridobljena iz cca 2 kg lubja.

Tako sem upam razrešil problem s špricanjem. Za sejančke pa seveda še vedno velja potresti s cimetom po zemlji (substratu) po setvi.

Sem pa na hrvaški spletni strani naletel na še eno potrditev učinkovitosti:

"...Cinamaldehid pripada klasi aromatskih aldehida i pokazuje niz zanimljivih bioloških svojstava.
On je jedan od nasnažnijih antimikrobnih molekula u prirodi, snažnijeg djelovanja protiv gljivica, bakterija i virusa čak i od fenola iz mravinca.
No, djeluje i kao snažan insekticid, a larve raznih insekata su najosjetljiviji razvojni oblik kukaca.
Upravo tome i služi biljci - zaštita od mikroorganizama i kukaca..."


lp labia


labia je napisal/a:
Sedaj pa še dolžni odgovor glede eteričnega olja cimeta. Že zjutraj sem prejel flaški z eteričnim oljem cimeta.
Res gre za olje in ni zraven nobenega alkohola. Je nekoliko gostejše od vode pa vendar bolj redko videti od jedilnega olja.
Vonj je kar močan, seveda po cimetu in morda nekoliko po popru.

Po približnih izračunih ( tako na oko) bi ena kapljica tega olja bila nekaj več kot jušna žlica mletega.
Naredil sem poskus. V liter vode sem kapnil 1 kapljo. Nalil kozarec in poskusil. Še vedno je okus zelo močan.
Občutek je čuden, ker imam ves čas v mislih da gre za škropivo v resnici pa gre za cimet, ki je itak dodatek jedem ( heh, cimet v kuhanem vinu, štrudlu,...) in ni prav nič škodljiv, če ga konzumiramo.

..........

DOPISANO kasneje: če boste tudi sami pokusili napitek priporačam, da dobro premešate ( bolj kot sem jaz), ker to olje kot kaže rado plava bolj na površju in posledično malo pečejo ustnice. Verjetno se slabo razredčeno olje prime za ustnice ob pokušanju.
Kot bi pojedel kar hud feferon. Po minuti ali dveh pa je občutek še malo bolj zoprn, kot bi pri zobozdravniku dobil injekcijo proti bolečinam pred ruvanjem zob in ustnica kar malo odreveni oziroma zdi se ti, da se je nekako napihnila, kar pa delno mine po 5 do 10 minutah.
V samih ustih in trebuhu pa je občutek prijeten. Nekako topel, kot po šilcu žganja.
Laughing Jah, zadeva je kar močna, bolj kot sem si mislil. Morda bo treba zmanjšati število kapljic na 5 l vode.
Preostanek napitka ( vse razen enega požirka) sem zlil na travo ( na 1dm2), da vidim ali jo bo požgalo ali karkoli. Po nekaj dneh bo vidno, če je kakšen negativen efekt, zaradi domnevno premočne koncentracije.

lp labia


_katka_ je napisal/a:
Eterično olje cimeta imajo (skoraj zagotovo) tudi v raznih "natur" trgovinicah, kjer prodajajo eterična olja za odišavljanje prostorov, masaže... Kolikor se spomnim iz raznih člankov na temo aromaterapije, je vedno omenjeno tudi cimetovo et. olje. (Da ne boste vsi po tri stekleničke nabavljali, ker to je po moje doživljenjska zaloga Wink ).
Če ga bom kje videla, pa sporočim.


Nazadnje urejal/a muha 15 Apr 2011 05:29; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 15 Apr 2011 05:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivo, v manj kot 24 urah je imela ta tema 134 obiskov!

To je dokaz, kako zelo iskane so naravne metode pri skrbi za dober in zdrav pridelek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AlesT



Pridružen/-a: 13.03. 2011, 19:52
Prispevkov: 59
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: 18 Apr 2011 19:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

labia je napisal/a:
Opozorilo: če boste kupovali eterično olje pazite, da bo res 100% olje in ne kakšna tinktura, namočeno v alkoholu ali kaj podobnega.


A to samo zato, da je močnejši ali ima tudi kakšne stranski učinke?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 19 Apr 2011 05:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AlesT je napisal/a:
labia je napisal/a:
Opozorilo: če boste kupovali eterično olje pazite, da bo res 100% olje in ne kakšna tinktura, namočeno v alkoholu ali kaj podobnega.


A to samo zato, da je močnejši ali ima tudi kakšne stranski učinke?


Iz obeh razlogov. Za eterično olje " vemo" kaj pričakujemo in kako naj bi delovalo. Pri 100% olju tudi vemo dozirati število kapljic.
Čisto druga slika pa je pri kakšni mešanici. Za to mešanico ne vemo kaj se lahko zgodi in jo tudi ne potrebujemo. Recimo, da je dodan alkohol.

Ni namreč nobene potrebe špricati z alkoholom, ker lahko ubije rastlino, ker nima po znanih podatkih pozitivnih učinkov,....
Če pa je topilo kaj drugega pa tudi ne.
V bistvu rabimo samo učinkovino iz eteričnega olja, ki je cinamaldehid.

PS. Trenutni poskusi s cimetovim pripravkom na pikirančkih paradižnika so obetavni. Nekaj sem jih šprical z normalno koncentracijo pred dvemi dnevi, nekaj včeraj z dvojno.

Škodi sigurno ne ( tudi dvojna koncentracija ne), ker ni opaziti nobenih poškodb kljub temu, da so to majhne nežne rastlinice, ki so zelo občutljive.

Je pa presenetljivo skupina, ki je bila špricana pred dvemi dnevi lepo napredovala v rasti. V dveh dneh je pridobila več kot 10% na višini ob lepih povečanih listih, kar sicer lahko pripišemo tudi lepemu vremenu.
In seveda tudi temu, da pripravek ni ustavil rasti ali kako drugače neugodno vplival na rast.

Drugo skupino pa sem šprical včeraj zjutraj s petimi kapljicami na 1.5l vode +2 žlici olja in žlička tekočega mila(za pranje posode). Rezultat: po 24 urah vse normalno in brez negativnih vidnih učinkov.

Šprical pa sem s to močnejšo koncentracijo včeraj tudi: hruške, breskve, jablane, marelice, češnje in vrtnice.
Vse omenjene rastline nimajo nobenih težav zaradi špricanja in trenutno nobenih bolezni. Uši, ki so bile na jablani ni.

Na hruški sem na nekaj listih (5) opazil nekaj zelenih pikastih odebelitev, ki bi lahko bile znamenje začetka pojava hruševe rje. Ravno zato sem se tudi odločil za špricanje z močnejšo varianto.
Bom videl ali bo to ustavilo ta pojav in možno napredovanje. Sicer ne vem, kaj bi to lahko bilo, ni nujno, da gre za bolezen.

Če primerjam letošnjo špricano sezono z lanskoletno sezono, bi dosedaj že moral imeti uši na vrtnicah, kodravost in smolenje mladih poganjkov na breskvah. Pa tega ni.
Torej obetavno.

Poskusi se seveda nadaljujejo.

lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bety11



Pridružen/-a: 07.04. 2011, 07:14
Prispevkov: 1195
Kraj: Postojna Pivka Brkini

PrispevekObjavljeno: 24 Apr 2011 07:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moramnapisati, da cimet deluje. Letos nimam uši na ribezu in ne mravelj. Tudi za druge težave bom uporabljala cimet.

Jaz sem cimet kar potrosila po zemlji in rastlini. Ni škodilo.

Eno vrečko cimeta sem namočila v vodi in s tisto gmoto okopala rastlino.l Ni se posušila in lepo napreduje.

Predvidevam in poskusov, da ni nevarnosti v predoziranju.

Olje pa nisem še uporabljala.

LP
_________________
Rada vrtnarim
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 24 Apr 2011 07:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, jaz tudi čisto navdušena! Sem imela že nekaj krvavih uši na sadikah plodovk in najprej sem v naglici pošpricala kar z Ivininim bio sodinim funagacidom, drugi dan pa skuhala krompirjevko in dala v šprico z cimetom, obilno škropila enkrat dnevno dva dni in uši ni več!
Sem pa včeraj zamrznila vodo od čebulnih listov z listi vred in dala zmrznit, baje odlično za uši in če bo potreba bom to skupaj s cimetom uporabila kot škropivo.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pov



Pridružen/-a: 29.12. 2010, 10:04
Prispevkov: 25
Kraj: zasavje

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2011 17:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa če posadiš sadiko cimeta direktno vrt, ali tudi to odganja škodljivce?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AlesT



Pridružen/-a: 13.03. 2011, 19:52
Prispevkov: 59
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 06:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je kdo opazil, če ima kaj vpliva na čebele? Ali odganja tudi njih? Jaz jablane, ki je še cvetela raje nisem poškropil, da ne bi potem slučajno ostala neoprašena.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
crtj



Pridružen/-a: 26.05. 2010, 10:11
Prispevkov: 295
Kraj: LJ + MS

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 07:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Baje naj bi cimetovo olje delovalo tudi proti polzem:

"... Another choice is Snail & Slug Away, which contains cinnamon oil as the active ingredient. Snail & Slug Away is approved for use directly on all flowers and vegetables.

The key with all slug baits is to apply regularly around plants, and where you see their silvery trails. The cinnamon oil based Snail & Slug Away can actually be sprayed on plants as well, and is completely safe for vegetable crops ... "

ja evo, tu je predstavitvena stran tega produkta

http://www.snail-n-slugaway.com/

in res pravi:

Active Ingredients
Cinnamon Oil
Other Ingredients
Soap bark, water, soybean oil, sunflower oil
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bety11



Pridružen/-a: 07.04. 2011, 07:14
Prispevkov: 1195
Kraj: Postojna Pivka Brkini

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 07:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AlešT....če bi poškropil jablano, bi iz prve roke izvedel, če škodi opraševanju.....Jaz imamk nekaj čez 20 grmov ribeza in enega sem celega skopala v cimetovem blatu in še potrosila sem na debelo cimet.....Nisem opazila prav nobene razlike med njim in drugimi rastlinami.....


Edino...hmmm...mislim, da ima bolj zelene in zdrave liste, kot drugi.... Shocked
_________________
Rada vrtnarim
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AlesT



Pridružen/-a: 13.03. 2011, 19:52
Prispevkov: 59
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 08:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@Bety11

Nisem hotel tvegati, ker je ta edina od naših mladih jablan, ki bo imela kaj gor ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 09:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AlesT je napisal/a:
@Bety11

Nisem hotel tvegati, ker je ta edina od naših mladih jablan, ki bo imela kaj gor ...


Potem imaš na razpolgao še krompirjevko, prevretek iz kompriv ali praproti, če so uši krvave. Baje pa tudi česnovi ter čebulni olupki zaležejo, če jih prevereš. Jaz sem do sedaj poskusila samo krompirjevko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2011 12:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zares, zanimivo bo videti, ali cimet odganja tudi opraševalce Surprised Question Surprised Question
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 28 Apr 2011 13:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ha, zopet so se pojavile uši. Kot kaže jih cimetov pripravek samo odžene za nekaj časa, potem se pa zopet pojavijo.
Torej deluje kot repelent in ne kot insekticid.

Zadeva je logična, saj cimet ni strup. Nekaj uši sem prenesel na papir in jih pošprical s pripravkom. Nobena ni poginila (razen utopljenih) je pa večina poskušala zbežati.
To je videti tako:



Pri drugih sredstvih, ki so za uničevanje uši pa je zadeva taka, da jih :
- ali kontaktno uniči- zastrupi
- ali zastrupi rastlino, katere sok je potem strupen za uši

To rahlo deževno vreme pa mi jih je zopet prineslo in sem se odločil za novo škropljenje danes (28.april) z 15 kapljicami eteričnega olja na 5 l vode+2 žlici olja in 1 žličko mila. Bom videl, kaj bo.

Zanimivo, da jih od špricanja 19.aprila, še vedno ni na vrtnicah.

Te nadloge pa so videti take ( zelo so različne -tudi po barvi):

na HRUŠKI


na HRUŠKI 2


na BRESKVI


na JABLANI




PS:
Sem pa vmes (23 aprila) pošprical preventivno pikirančke paradižnika ( pač za ostale potencialne bolezni, ki so kar pogoste pri paradižniku). Uporabil sem 5 kapelj na 1.5 l vode (+olj+milo)in jim ni škodilo. Pomeni, da predoziranje ni kritično.
Sedaj bom poskušal v smeri, katera najmanjša doza je še učinkovita. Se pravi poskušal bom najti minimalno še uporabno količino.

lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Škodljivci , bolezni in škropiva
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 1 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.